Odmowa przyjęcia na pokład
Overbooking to szeroko stosowana przez przewoźników 'taktyka', polegająca na sprzedaży większej ilości biletów niż jest fizycznie miejsc w samolocie. Często zdarza się, że ktoś w ostatniej chwili rezygnuje z rejsu, dlatego w taki sposób linie mogą osiągać bardzo wysokie obłożenia swoich maszyn. Niestety – w przypadku, gdy do odprawy stawią się wszystkie osoby, dla części z nich może zabraknąć miejsc, co często skutkuje odmową przyjęcia na pokład.
Wówczas linie lotnicze najczęściej oferują różnego rodzaju vouchery i inne przywileje, celem skuszenia pasażerów do dobrowolnej rezygnacji ze swojego miejsca i udania się w podróż w późniejszym terminie. Jeżeli pasażer przyjmie tę propozycję, taki przypadek jest traktowany jako "dobrowolna odmowa wejścia na pokład", co skutkuje tym, że traci on prawo do odszkodowania.
Jeśli natomiast nie znajdą się osoby, które zrezygnują dobrowolnie ze swojego miejsca w samolocie ze zwiększoną liczbą rezerwacji, linie lotnicze będą zmuszone przekierować niektóre osoby na późniejszy lot. Taki przypadek kwalifikuje się jako 'odmowa przyjęcia na pokład wbrew woli pasażera', która daje prawo pasażerom do odszkodowania w wysokości od 250 Euro do 600 Euro, według takich samych zasad jak w przypadku opóźnienia czy odwołania lotu. Serwis „Prawo Pasażera” pomaga w uzyskaniu odpowiednich odszkodowań.